Aktualności

Początki dla początkujących – terrarystyka

30 08 2021

Od pierwszego terrarium…

Komu choć przez chwilę nie marzyły się dalekie, egzotyczne podróże? Odwiedzane miejsc o innym od naszego, fascynującym klimacie, którego nie zaznaje się na co dzień? Na pewno choć raz o tym pomyśleliśmy, a czasem może i spełniliśmy takie marzenie. Na pewno zrobił to twórca pierwszego terrarium botanik Nathaniel Ward. Zwiedzając wysypy karaibskie zakochał się w egzotycznych roślinach, których w jego czasach nie można było jeszcze ujrzeć w Anglii. Hodowla jakichkolwiek roślin w XIX wieku była utrudniona ze względu na zanieczyszczenia powietrza, spowodowane rozwojem fabryk. Pierwsze terrarium tak naprawdę powstało przypadkiem. Wspomniany wcześniej botanik, chcąc ukryć roślinę przez szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, schował ją pod szklaną butelkę. Tam zauważył wspaniały rozwój wilgotności i dzięki temu samej rośliny, przez co wpadł na pomysł szklanego domku dla swoich zielonych podopiecznych. Rozpoczął przez to eksperymenty nad pierwszym terrarium, które w późniejszych latach przejęli kolejni fascynacji tej dziedziny.

…poprzez ich rozwój…

W ten sposób, metodą prób i błędów, poprzez lata rozwijała się terrarystyka. Zaczynając od hodowli egzotycznych roślin, przeszła do hodowli zwierząt z różnych stref klimatycznych.  Zadaniem samego terrarium jest wytworzenie i utrzymywanie odpowiednich warunków do życia danych gatunków zwierząt i roślin. Takich, by jak najbardziej przypominały naturalne ich naturalne środowisko. W zależności od gatunku danego zwierzaka, trzeba zapewnić odpowiednie warunki środowiskowe, takie jak odpowiednia ilość światła, wilgotność, właściwa temperatura, pasujące rośliny, woda do kąpieli chłodzących oraz źródło wody pitnej.

Z tego powodu terraria dzielimy na kilka typów. Pierwszym z nich, które bierzemy pod lupę, jest terrarium pustynne. Nawiązując bezpośrednio do pustyni charakteryzuje się ono niską wilgotnością i dużą różnicą temperatur pomiędzy dniem, a nocą. Zwierzęta tego klimatu potrzebują w swoich terrariach wodopój oraz miejsca zarówno dobrze nasłonecznionego do wygrzewania się, jak i jaskinie, w których mogą szukać schronienia.

Kolejnym rodzajem terrarium jest szklany domek z funkcją odwrotną do pustynnego, czyli tropikalne. Cechuje go bardzo wysoka wilgotność i stała, wysoka temperatura. Tropikalni mieszkańcy terrariów to zwierzaki, które uwielbiają się wspinać i często mieszkają na drzewach. Z tego powodu musimy im zapewnić miejsce do wspinaczki, pośród liści którego będą mogli szukać również schronienia. Rośliny w takim terrarium są bardzo istotnym elementem, ale pamiętajmy by dobrze je umyć i wybierać te, które nie zaszkodzą zwierzętom.

Ostatnim z najbardziej popularnych typów terrariów jest terrarium wodno-lądowe. Wymyślone właśnie dla mieszkańców, którzy potrzebują zarówno wody, jak i lądu. Terrarium dla takich zwierząt należy wyposażyć w wyspę, na której mogą od odpocząć oraz spory zbiornik z wodą. Pamiętajmy, że trzeba o wodę w takich akwaterrariach odpowiednio zadbać, więc musimy zakupić również grzałkę i filtr. Dobrze swoją rolę spełnią tutaj na przykład grzałki z termostatem Thermoplus, które precyzyjnie utrzymują stałą temperaturę w wodzie. Do zachowania wody w czystości świetnie nadaje się filtr wewnętrzny Claro, którego moc dobieramy w zależności od litrażu wody w naszym terrarium wodno-lądowym.

…do kawałka egzotyki w naszych domach.

Wszystkie elementy ozdoby od basenu, poprzez miskę, aż po skałki trzeba skrupulatnie wybrać, by zapewnić zwierzakowi odpowiednie warunki i przypadkowo go nie skrzywdzić. Tak samo wygląda sytuacja z osprzętowaniem. Jeśli chodzi o samo terrarium, możemy wybierać spośród oferty gotowych zestawów terrarystycznych, takich jak zestawy Terraset. Ułatwia to wybór terrarium i jego elementów, ale pamiętajmy, że do hodowli egzotycznych zwierząt musimy się odpowiednio przygotować. Trzeba wiedzieć, jaki rozmiar wybrać, jaki klimat zapewnić i czym karmić naszego nowego podopiecznego. Możemy również zakupić samodzielne terrarium w wybranej przez nas wielkości, do którego każdy element będziemy dobierać indywidualnie. Pamiętajmy jednak, aby stawiać zdrowie, właściwy rozwój oraz bezpieczeństwo naszego zwierzęcia jako priorytet.

Czytaj także:

04 07 2024 ZMIANA W POKRYWACH ALUMINIOWYCH! 01 07 2024 NEWSLETTER LEGOWISKA EMILLY 16 06 2024 NEWSLETTER OŚWIETLENIE LED AQUA