Aktualności

Ryby w akwarium i jak je dobrać

04 10 2021

Wymarzone akwarium najczęściej wiąże się z piękną obsadą, która dopełni nasz projekt.  Jednak nie zawsze wiemy, jak dobrać to towarzystwo. Tak, by dobrze mu się razem żyło i żebyśmy sami się nie martwili. Z tego powodu musimy przyswoić podstawowe zasady doboru ryb. Pierwsze pytanie, jakie powinnyśmy sobie zadać, powinno być o rodzaj rodzaj akwarium, jakie chcemy prowadzić. Z pozoru łatwiejsze wydaje się prowadzenie zbiornika biotopowego, czyli takiego, który odzwierciedla naturalne warunki. Wszystkie ryby, które na co dzień występują w tym samym środowisku, będą mieć podobne wymagania. Dlatego wtedy, to nie dobór ekipy jest problematyczny, a utrzymanie odpowiednich parametrów wody. Na start zostawmy ten typ zbiorników dla bardziej doświadczonych akwarystów. Trzymanie wspólnie gatunków ryb z różnych zakątków świata też nie jest złym pomysłem. Tak długo, jak pamiętamy, żeby całe towarzystwo tolerowało te same warunki wody i siebie nawzajem.

Małe? Duże?

Zacznijmy od podstawowego kryterium doboru rybek do akwarium – wielkości. Mamy tu na myśli zarówno rozmiar akwarium, jak i rybek. Kupując rybki najczęściej mamy już w domu akwarium o określonym litrażu.  Kierując się dobrem jego przyszłych mieszkańców, musimy wybrać gatunek i liczbę rybek pasującą do niego. Jeśli najpierw chcemy wybrać rybki, a potem dobrać akwarium pod te, które nam się podobają, to też tak możemy. Na rynku dostępna jest naprawdę szeroka gama zbiorników wodnych. Od tych miniaturowych, takich jak akwarium 12l lub 25l, poprzez małe akwarium 54l, dalej idąc w średnie akwarium 112l czy 126l, kierując się przez duże akwarium 240l i akwarium 375l, aż po wielkie 960l. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i przestrzeń w mieszkaniu. Kierując się w kierunku samych zakupów, w sklepach zoologicznych wszystkie rybki są zazwyczaj myląco malutkie. Powodem takiego stanu rzeczy jest ułatwiony transport mniejszych zwierząt. Dlatego często w mniejszych zbiornikach w sklepach pływa dużo małych rybek i wydaje nam się, że u nas w akwarium też tak będzie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że są to organizmy żywe, które rosną. Bazowo możemy podzielić ryby na:

  • miniaturowe –do 4 cm – np. neonki, kirysy, bystrzyki czy danio;
  • małe –od 4 cm do 6 cm – np. bojowniki, pielęgniczki, brzanki czy gurami;
  • średnie – od 6 cm do 12 cm – np. większość ryb z rodziny pielęgnic’
  • duże – powyżej 12 cm – np. skalary czy dyskowce.

Różne charaktery

Kiedy już wiemy, jakie ryby będą nam pasować pod względem litrażu naszego akwarium, musimy zwrócić uwagę na ich charakter. Nie można zapomnieć, że spora część dostępnych w sklepach ryb, to zwierzęta stadne. Nie można więc zaopatrywać się w jedną czy dwie sztuki, bo nie będą się one dobrze czuć w takim towarzystwie. Czasem zdarza się, że niewprawieni akwaryści wybierają sobie do akwarium jedną małą, ładną, kolorową rybkę, która nie dość, że sporo urośnie, to jeszcze potrzebuje większej liczby swojego towarzystwa. Ona czuje się nieswojo, a jej właściciel tak naprawdę nie może się nacieszyć. Kwestie charakteru ryb nie ograniczają się wyłącznie do ich preferencji życia w stadzie czy samotnie. Należy również zwrócić uwagę na to, czy nie łączymy ryb drapieżnych z delikatnymi i spokojnymi gatunkami. Bardzo szybko możemy wtedy stracić tę uleglejszą część naszej obsady. Kolejną kwestią jest również to, czy dobieramy ryby bardzo spokojne z tymi, które wykazują większą aktywność. Ruchliwe gatunki mogą stresować spokojne rybki, co będzie źle wpływać na ich kondycję. Przy takim połączeniu, by zadbać o jej dobry stan, należy zapewnić kryjówki i sporo roślinności. Warto również pomyśleć o tym, na jakiej wysokości lubią przebywać nasi nowi towarzysze. Istnieją gatunki trzymające się podłoża i takie, które preferują wyższe piętra. Dobierzmy rybki tak, by żyło się im dobrze, a nasze akwarium pięknie się prezentowało.

Warunki wody

Kiedy znamy już, które gatunki ryb są stadne i jakie pasują do litrażu naszego akwarium, które są bardzo aktywne lub drapieżne, a które są spokojne i bardziej uległe, przychodzi czas na sprawdzenie warunków, jakie potrzebują. Można powiedzieć, że podstawowym parametrem wody jest jej temperatura. Mamy na świecie kilka stref klimatycznych i każda z nich charakteryzuje się inną temperaturą wody. Tropikalne sięgają nawet 26 stopni Celsjusza, a nasze rodzime temperatury to około 13 stopni Celsjusza. Nie połączymy więc razem ryb z tak różnych stref. Trzeba wybrać takie gatunki, które w środowisku naturalnym żyją w podobnych temperaturach. Jednak nie tylko temperatura jest istotnym czynnikiem odnoszącym się do wody. Bardzo ważne jest również jej pH, czyli twardość. W uproszczonej wersji można powiedzieć, że chodzi tu o rozpuszczoną w wodzie ilość soli i magnezu. pH wód na całym świecie różni się pomiędzy sobą, co również wpływa na ryby. Konkretne gatunki są przystosowane do życia w pH wód, z których pochodzą. Nie będą się one prawidłowo rozwijać w nieodpowiednio przystosowanej wodzie, a nawet mogą zacząć ciężko w niej chorować.

Akwarium na chwilę?

Spójrzmy jeszcze na ten temat przyszłościowo. Mamy już super dobraną obsadę, wszystko się nam zgadza i rybkom dobrze się żyje. Na tyle dobrze, że zaczynają się rozmnażać. Jest to często zapominany aspekt przy początkach akwarystycznej przygody, a łatwo prowadzi do przerybienia akwarium i poważnym mu zaszkodzeniu. Im więcej ryb, tym więcej amoniaku w akwarium, który trzeba zneutralizować. Wtedy trzeba zaopatrzyć w naprawdę mocny filtr. Ryby rozmnażają się w dwojaki sposób. Są jajorodne lub jajożyworodne. Posiadanie potomstwa przy pierwszej z opcji jest trochę trudniejsze. Ryby składają wtedy ikrę, której zazwyczaj często przetrwać, a jak coś się z niej wykluje, to najczęściej zostaje zjedzone. Dlatego bez starań ze strony akwarysty ekipa złożona z ryb jajorodnych raczej się nie powiększy. Inaczej wygląda sytuacja z rybami jajożyworodnymi. Takie rybki wykluwają się w ciele samicy i przychodząc na świat już są małymi rybkami. Znacznie zwiększa to ich szanse na przeżycie i dalsze rozmnażanie. Przez to nasza obsada może się bardzo szybko powiększyć i nagle okaże się, że mamy za małe akwarium, by pomieścić całe towarzystwo.

Ruszamy!

Kierując się tymi kilkoma kryteriami z naszą rybią ekipą powinno być wszystko w porządku. Mając na uwadze dostępne wskazówki i wdrażając je w życie przy doborze gatunków, nie powinniśmy zaszkodzić swojemu akwarium. Pamiętajmy, że nic nie pomoże tak, jak naprawdę obszerne zbadanie tematu, podpytanie kilku bardziej doświadczonych akwarystów i poszukanie informacji w sprawdzonych źródłach. Zakładając akwarium z żywymi organizmami, miejmy na uwadze to, że podejmujemy się nad nimi opieki. Jednak stosując się do kryteriów doboru ryb, nie musi być to wcale trudne zadanie. Wręcz może być to start w piękne przyjaźnie i niesamowitą przygodę.

Czytaj także:

04 07 2024 ZMIANA W POKRYWACH ALUMINIOWYCH! 01 07 2024 NEWSLETTER LEGOWISKA EMILLY 16 06 2024 NEWSLETTER OŚWIETLENIE LED AQUA