Aktualności

Legowisko dla psa – jak je dobrać?

20 09 2021

Wybór prawidłowego legowiska dla psa to jedno z najbardziej istotnych zagadnień dla właścicieli sierściuchowych czworonogów. Chcemy, żeby naszemu zwierzakowi było wygodnie, a zarazem, żeby jego nowe posłanie również się nam podobało i pasowało do wystroju wnętrz mieszkania. Stawiając zadowolenie naszego psiaka na pierwszym miejscu istnieje kilka sposobów, by odpowiednio je dobrać.

Szczeniaki

Na początek musimy wziąć pod uwagę wiek naszego pieska. Jeśli kupujemy spanie dla szczeniaka, to nie ma potrzeby wybierać od razu legowiska pod docelowe wymiary psa. Po pierwsze szczeniak nie będzie czuł się komfortowo w za dużym posłaniu, które nie będzie stwarzać u niego poczucia bezpieczeństwa. Dodatkowo duże legowisko to też większy koszt. Natomiast szanse na to, że posłanie dotrwa dojrzałego wieku pieska, są niewielkie. Małe psiaki lubią swoje legowisko podgryzać, drapać czy w nim jeść. Z tego powodu po wieku szczenięcym po prostu będziemy chcieli takie legowisko wymienić. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie dla szczeniaka legowiska przejściowego, takiego, w którym dobrze będzie się czuł, a gdy z niego wyrośnie lub je podniszczy to je wymienimy.

Dorosłe psy

Legowisko dla dorosłego psa można dobrać na kilka sposobów. Jeśli kupujemy je po raz pierwszy są dwie opcje, by dobrać odpowiedni rozmiar. Pierwszy z nich dotyczy głównie psów rasowych. Ich docelowe wielkości nie są trudne do oszacowania, a pomoże nam w tym chociażby hodowca, od którego pozyskaliśmy naszego pupila. Wtedy możemy poszukać przewodnika po rozmiarach legowisk dla psów rasowych lub, znając jego wielkość, skorzystać z opcji drugiej. Sposób ten jest uniwersalny, dla każdego pieska. Należy zmierzyć swojego pupila w linii prostej od czubka nosa do początku ogona oraz od podłogi do czubka głowy. Najlepiej wykonać to, kiedy nasz psiak jest w pełni zrelaksowany. Uzyskane wymiary to optymalna wielkość legowiska. Do zapewnienia mu większego komfortu należy jeszcze dodać kilka centymetrów. Wszystko to, by zwierzakowi było wygodnie, mógł swobodnie się przeciągnąć i wybrać pozycję, w której będzie odpoczywał od przygód dnia codziennego. Czynność tę możemy pomiąć, gdy wymieniamy stare legowisko na nowe. Jeśli nasz piesek posiada już swoje spanie i chcemy je wymienić, to po prostu poobserwujemy jego zachowanie. Czy je lubi? Jak się w nim czuje? Czy wygodnie jest mu w nim zarówno zwiniętemu w kuleczkę, jak i w pełni rozciągniętemu? Czy piesek chętnie wybiera swoje obecne posłanie jako miejsce odpoczynku? Jeśli tak jest, zmierzmy jego wymiary metrem krawieckim i kolejne wybierzmy właśnie na wzór poprzedniego.

Co wybrać?

Gdy już znamy potrzebne nam wymiary leżanki dla psa, warto zwrócić również uwagę na materiał legowiska. Odpowiednio dobrany materiał zapewni komfort zwierzakowi niezależnie od pory roku i panującej temperatury. Tkanina powinna być miękka, przyjemna w dotyku i łatwa do czyszczenia. Wybierając legowisko dla swojego pupila nie zapominaj również o własnym komforcie i poszukaj takiego rodzaju, który prosto się czyści – np. posiada osobno wyciąganą poduchę. Rodzajów leżanek dla zwierząt jest bardzo dużo. Każde zwierzę ma swoje indywidualne upodobania, ale czasem możemy pomóc je kształtować. Małe pieski często lubią legowisko w stylu buda dla psa, które pozwalają się im komfortowo schować i wzbudzają poczucie bezpieczeństwa. Podobnie funkcjonuje legowisko narożne, które usytuowane w kącie mieszkania, pozwala psu na baczną obserwację całego pomieszczenia. Wtedy za jego placami jest ściana, więc pies nie pilnuje zagrożenia od tyłu i może się odprężyć. Trwałe i wytrzymałe legowisko dla dużego psa to przykładowo ponton. Wykonany z mocnych materiałów i solidnych szwów spełnia swoją role przez długie lata. Popularne są również transportery. To leżanki, które można łatwo przenosić i bez trudu wyczyścić. Najczęściej wykonywane są z wodoodpornych materiałów i świetnie nadają się na wypad z pupilem w plener. Możemy znaleźć również posłania o ciekawych kształtach. Miss Shell to leżanka, która swoim szyciem przypomina muszlę. Natomiast Petti to legowisko-poduszka o uproszczonym kształcie, które łatwo się przenosi, chowa, czy zabiera w podróż. Najwięcej znajdziemy typowych, prostokątnych lub owalnych modeli legowisk. Wykonywane są z różnych rodzajów materiałów, w wielu rozmiarach i kolorach, z wyjmowanymi, dwustronnymi poduchami. Co tylko sobie zamarzymy i będzie pasować naszemu zwierzakowi, na pewno to znajdziemy. Usatysfakcjonowany będzie nie tylko nasz piesek, ale również my, gdyż legowisko pięknie wkomponuje się wystroju wnętrz naszego mieszkania.

Czytaj także:

25 10 2021 Akwarium dla dziecka 18 10 2021 Duo – szafka pod terrarium 11 10 2021 Nowe rozmiary terrariów