Aktualności

Akwarium dla dziecka

25 10 2021

Nie od dzisiaj wiadomo, że bliskość z naturą uczy nas wrażliwości, cierpliwości i jest najlepszym lekiem na stres. Coraz bardziej zabiegani, nie zawsze znajdujemy czas na chwilę wyciszenia dla siebie w otoczeniu wyłącznie przyrody. Jednak, czując potrzebę obcowania z nią, bywa, że decydujemy się na zaadaptowanie jej części we własnym mieszkaniu. Czy to w postaci wyboru zwierzątka domowego, którego towarzystwo będzie nam o tym przypominać, czy dużej liczby roślinek, a nawet poprzez stworzenie własnego wycinka podwodnego akwaświata.

– Chciałbym jakieś zwierzątko…

Potrzebę bliskości z naturą odczuwamy już od najmłodszych lat. W życiu większości dzieci nadchodzi ten moment, że koniecznie chcą posiadać zwierzątko domowe. Wtedy zaczyna niekończąca się powieść o chomiczkach, króliczkach, pieskach i kotkach. Jednak, z różnych powodów, nie zawsze możemy sobie pozwolić na futrzanego towarzysza. Wtedy rozwiązaniem może być założenie akwarium. Jego prowadzenie nauczy dziecko poczucia obowiązku, opieki oraz rozwinie jego kreatywność. Nie z każdą czynnością dziecko poradzi sobie samo, więc wspólna opieka nad zbiornikiem zacieśni więzi pomiędzy domownikami. Obserwacja mini akwaświata pozwoli dziecku powoli zrozumieć wodny ekosystem oraz może zachęcić do zgłębiania tego tematu, przekształcając się w interesującą pasję. Posiadanie akwarium daje również możliwość wytłumaczenia dziecku praw natury.

– Może akwarium?

Z decyzją założenia pierwszego akwarium może pojawić się wiele pytań. Czy dziecku w ogóle będzie się to podobać? Czy pielęgnacja akwarium zajmuje dużo czasu? Jak się zabrać za założenie akwarium dla dziecka? Co tak naprawdę potrzebujemy do tego? Wbrew pozorom prowadzenie zbiornika wodnego nie jest trudną czynnością. Trzeba tylko mieć na uwadze kilka zasad, stosować je od początku, a później stają się one rutyną.

– No dobrze, to kupmy rybki.

Podstawową kwestią jest wybór akwarium. Wiadomym jest, że dla dziecka najważniejsze będzie to, co znajduje się wewnątrz, jednak do tego również należy się przygotować. Różne gatunki rybek mają rozmaite potrzeby, przede wszystkim względem pojemności akwarium. Opcje są w takim razie dwie. Dobieramy gatunek rybek pod wybrany rozmiar akwarium lub dobieramy zbiornik pod upodobane rybki. Kształt i wielkość akwarium są kwestią indywidualną. Przy wyborze pamiętajmy przede wszystkim o zwierzątkach, ale zwróćmy również uwagę na nasze własne możliwości. Zniechęcenie dziecka na start również nie jest najlepszą opcją, więc porozmawiajmy, co by chciało i znajdźmy wspólne rozwiązanie. Czasem na start lepiej wybrać coś mniejszego i łatwiejszego w pielęgnacji. Również przy wyborze pierwszych ryb można zwrócić uwagę na ich cechy. Ważna może okazać się delikatność ryby oraz jej odporność na nasze pierwsze, często nieuniknione błędy. Warto podpytać hodowcę, czy nasz wybór jest dobrą opcją na start akwarystycznej przygody.

Więcej o doborze rybek akwariowych znajdziecie w artykule „Ryby w akwarium i jak je dobrać.”

– I co teraz?

O ile akwarium pełni podstawową rolę, trzeba również je zaopatrzyć w potrzebne osprzętowanie. Możemy skorzystać w tym wypadku z gotowych zestawów dla dzieci, takich jak Splash czy Skarb Pirata Hacka. Śmiało można skorzystać z gotowego rozwiązania na start. Oferują go również zestawy Startup, które zawierają większe rozmiary akwariów z kompletnym osprzętowaniem. Oczywiście można również wszystko dobierać według własnego uznania. W tym wypadku zaczynamy od wyboru akwarium i pod jego litraż dobieramy odpowiedni filtr, grzałkę, w razie potrzeby napowietrzacz oraz ozdoby, które dobrane z odrobiną pomysłu stworzą fantazyjną aranżację, pobudzającą wyobraźnię naszego dziecka. Przemyśleniu należy również poddać to, gdzie takie akwarium ma stać. Piesek potrzebuje legowisko, królik klatkę, a rybki akwarium ustawionego w odpowiednim miejscu. Powinno stać na stabilnym meblu, z dala od kaloryfera i w nienasłonecznionej części domu. To ostatnie zniweluje nadmierne powstawanie glonów i ułatwi nam dbanie o czystość zbiornika.

Więcej o dbaniu o akwarium znajdziecie w artykule „Pielęgnacja akwarium – jak to robić?”

– Teraz możemy podziwiać.

Zwierzątko w domu to bez dwóch zdań duża odpowiedzialność. To żywy organizm, który jest całkowicie zależny od nas. Pamiętajmy o tym, że mimo tego, że rybkami nie musimy wychodzić na spacer, to również trzeba o nie dbać. Nie zawsze dziecko poradzi sobie z tym samo, więc na uwadze miejmy, że czasem będzie potrzebować pomocy. Można jednak z takich sytuacji zrobić dobrą zabawę, która nauczy dziecko odpowiedzialności i stanie się super opcją na wspólne spędzenie czasu. Posiadanie zwierzęcia w domu rozwija poczucie empatii, troski i kreatywność. Wszystkie te cechy nabyte w okresie dzieciństwa, przydadzą się później w dorosłym życiu.

Więcej o zakładaniu akwarium znajdziecie w artykule „Zakładanie akwarium – bardzo długi bieg?”

Czytaj także:

18 10 2021 Duo – szafka pod terrarium 11 10 2021 Nowe rozmiary terrariów 04 10 2021 Ryby w akwarium i jak je dobrać