Ogólne wskazówki dotyczące zakładania akwarium
Krok 1.Przyjemność, ale też obowiązki.

Przed zakupem akwarium należy uświadomić sobie odpowiedzialność jaka jest związana z jego posiadaniem. Akwarystyka to hobby, które wymaga mniejszego zaangażowania niż posiadanie psa czy kota. Niemniej jednak, wiąże się ona również z pewnym nakładem pracy. Ryby i inne zwierzęta żyjące w akwarium to bardzo wrażliwe organizmy, dbajmy o nie!

Krok 2.Zastanów się jakich rozmiarów akwarium chciał(a)byś mieć.

Podejmując decyzję o rozmiarze akwarium pamiętaj o tym, że im większe zbiornik, tym łatwiej jest utrzymać równowagę biologiczną. Postaraj się, więc w ramach swojego budżetu, zakupić maksymalnej wielkości zbiornik.

Krok 3.Zastanów się gdzie i na czym ustawisz swoje akwarium.

Idealne miejsce dla akwarium powinno znajdować się na wysokości wzroku możliwie daleko od źródła naturalnego światła (czyli od okna). Warto zapewnić jest spokój naszej hodowli. Ustawmy, więc akwarium w oddali od telewizora czy drzwi. Potrzebny będzie też łatwy dostęp do gniazdka elektrycznego. Akwarium powinno być ustawione na równej, stabilnej i nieco większej niż zbiornik powierzchni. Pamiętaj, że na 1 litr pojemności Twojego akwarium będzie przypadać ok. 1 kg wagi. Szafka pod akwarium musi być, więc solidna.

Krok 4. Planujemy zakupy.

Kiedy zapadła decyzja o wielkości akwarium można zaplanować pozostałe zakupy. Produkty, które powinny znaleźć się na Twojej liście to:

  • pokrywa oświetleniowa
  • mata pod akwarium
  • filtr
  • grzałka z termostatem
  • termometr
  • żwir (lub piasek)
  • pokarm
  • rośliny
  • opcjonalnie: szafka pod akwarium, tło, dekoracje, podbierak, odmulacz, czyścik do szyb oraz preparat uzdatniający wodę.

Ważne: z zakupem ryb poczekaj do momentu, gdy Twoje akwarium zostanie w pełni zaaranżowane, a woda postoi kilkanaście dni w akwarium.

Krok 5.Przygotowujemy akwarium do dalszej pracy.

Gdy mamy już wszystko co potrzebne do założenia akwarium można przystąpić do pracy. W miejscu, na którym planujemy ustawić akwarium kładziemy matę. Jeśli wybrane przez nas akwarium jest małych rozmiarów płuczemy je czystą wodą. Większe akwaria przecieramy dokładnie wilgotną ściereczką, która nie miała wcześniej kontaktu z detergentami.

Krok 6.Aranżujemy wnętrze akwarium.

Jeśli zakupiony żwir nie był płukany (informacja te powinna być uwidoczniona na opakowaniu) należy dokładnie opłukać go w czystej wodzie. Formujemy żwir tak by tworzył spadek w kierunku przedniej szyby. Warstwa żwiru powinna wynosi między 5 cm a 8 cm. Delikatnie (najlepiej na ułożony na żwirze płaski talerz) wlewamy kilka centymetrów wody. Zapobiegnie to wymyciu żwiru. Na ściankach akwarium mocujemy filtr oraz grzałkę, tak by były one możliwie najmniej widoczne. Jeśli posiadamy jakieś elementy dekoracyjne to jest odpowiedni moment by je zamontować. Napełniamy akwarium do połowy.

Krok 7.Sadzimy rośliny.

Przystępujemy do sadzenia roślin. Korzenie roślin przycinamy i sadząc je uważamy, by korzenie nie rozchodziły się w rożnych kierunkach. Podłoże możemy wzbogacić nawozami podsypywanymi między rośliny. Na pierwszym planie sadzimy najniższe rośliny, pośrodku te średnich rozmiarów, a najwyższe przy tylnej ściance. Ostrożnie, by nie zburzyć dekoracji i nie naruszyć roślin, dopełniamy poziom wody.

Krok 8.Uruchamiamy osprzęt

Włączamy filtr i grzałkę, zakładamy pokrywę oraz włączamy świetlówki. Jeśli zakupiliśmy preparat uzdatniający wodę stosujemy go zgodnie z instrukcjami i zarybiamy akwarium po czasie wskazanym przez producenta. W przeciwnym wypadku należy odczekać dwa tygodnie, by stworzone środowisko stało się biologicznie aktywne. W tym czasie oświetlenie powinno działać przez ok. 12 godzin dziennie, a grzałka i filtr przez cały czas. Naturalne jest, że na początku woda w akwarium jest mętna, wklaruje się jednak po kilku dniach działania filtra.

Krok 9.Kupujemy ryby.

Kupując pierwsze rybki należy kierować się umiarem - lepiej kupić za mało rybek niż za dużo. Ustalając ilość mieszkańców naszego akwarium należy pamiętać, że na 1cm dorosłej ryby powinien przypadać litr wody. Ryby należy wybrać najlepiej z jednej rodziny, o podobnej wielkości i w zależności od gatunku: w parach lub grupach. By upewnić się, że ryby są zdrowe poobserwujmy je przez chwilę przed zakupem. Jeśli ryby poruszają się nienaturalnie, nie oddychają miarowo, są wychudzone, posiadają białą wysypkę lub wrzody na skórze, kłaczki pleśni na ciele, postrzępione lub posklejane płetwy - nie kupujmy ich! Gdy wybierzemy już naszych podopiecznych należy zwrócić uwagę, by torba foliowa, w której będą transportowane nie posiadała rogów (zapobiega to zaklinowaniu się ryby) i zawierała dostateczną ilość powietrza. Oszczędzimy rybkom wiele stresu pakując je w dodatkową papierową torbę i tak przygotowane transportujemy możliwie jak najszybciej do ich nowego domu.

Krok 10.Zarybiamy akwarium.

Woreczek z zakupionymi rybkami ostrożnie (tak by woda nie przelała się przez brzegi akwarium) wkładamy do akwarium. Odczekujemy kilka minut, by temperatura wody z woreczka wyrównała się z tą w akwarium. Następnie wlewamy troszeczkę wody z akwarium do woreczka, odczekujemy kolejne kilka minut , wyławiamy rybki z woreczka i wpuszczamy do akwarium. Staramy się przy tym, by woda z woreczka nie dostała się do akwarium. Zostawiamy zgaszone światło do następnego dnia, wtedy też karmimy po raz pierwszy naszych podopiecznych.

Made in 3xW    | ||| || | ||
Copyright © 2009 Diversa